DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chovatelská stanice morčat Od Nicolette

 
BAREVNÉ RÁZY
  
ZÁKLADY BAREV 
Máme základní paletu barev, z které můžeme dostat nespočetné množství kombinací. Uvádíme morčata jednobarevná, dvoubarevná, tříbarevná a multikolor (čtyřbarevní). Dále tříslové barvy (tan, lux, fox), kresby (holandská, himalaya, želvovinová, brindle, dalmatin, šiml, magpie), aguti a argente.  
 
Barvy můžeme rozdělit na pigmentové ("černé") a nepigmentové ("hnědé"), zároveň na černo-hnědou a červeno-žlutou řadu.
 
 
 
Základem u několikabarevných morčat je, že na jednom morčeti nikdy nenajdeme dvě barvy z černo-hnědé řady. Pokud budu mluvit o morčatech zvaných jako multikolor (čtyřbarevní) na pohled od každé barvy jiný odstín. Jde geneticky v tomto případě pouze o špatné vybarvení a chyba v pigmentaci určité barvy. V praxi - nemůžeme mít nikdy morče pod barevnými kombinacemi černá-čokoládová tzn. "černá" a "hnědá" barva společně, geneticky to nelze. Stejně je to i u červeno-žluté řady s výjimkou bílé, která náleží k celé paletě barev a způsobuje flekatost zvířete. U černo-hnědé řady jde o několik odstínů, které jsou bohužel dědičné a táhnou se záhy několik generací dále. Tento problém se objevuje hlavně u morčat slate blue, lila nebo béžová, kde jsou dva odstíny vybarvení časté. Standard preferuje pouze jednotný odstín barvy, tudíž se tato morčata nemohou registrovat jako chovná. Z toho odvodíme, že standardní kombinace barev je černo-hnědá řada dohromady s červeno-žloutou řadou, tzn. černá-červená, béžová-šafránová-bílá, oranžová-bílá ...
Na fotografii je náš odchovanec Klawery, který má jasně viditelné dva odstíny béžové. Morče je v kombinaci béžová-zlatá-bílá.
  
foto moje   
 
Barva by po celém těle měla být správně ve stejném barevném odstínu, ve většině případů to tak ale není a takových morčat je v chovu veliké minimum. Tento znak se hlavě vyskytuje u vícebarevných morčat, kde se mísí několik barev. Dám příklad na kombinaci čokoládová-buff-bílá, dle standardu má být "čoko" co nejtmavší, tím že máme na těle i buff, podsadu nám to automaticky zesvětluje. V tomto případě je vhodné vybírat morčátka s tmavou čokoládovou barvou, pokud mám být konkrétní nejlépe v
čokoládové-oranžové-bílé (ti bývají díky oranžové tmavší, ale nesmíme zapomenout, že musí táhnout vlohu pro buff, jinak budeme vzhledem k dominantní oranžové dostávat stále oranžové) a po několika vrzích úmorného snažení o tmavou "čoko" půjde rozdíl rozhodně vidět. 
Na fotografii jde vidět rozdíl ve vybarvení bříška u již zmiňovaných morčat v čokoládové-buff-bílé. I přesto, že jsou obě morčátka ve stejné barevné kombinaci rozdíl v čokoládové je velmi patrný.  
 
  
BARVY OČÍ
Barva očí je pro nás velice důležitou součástí, na kterou plno chovatelů zapomíná a až někdy přehlíží. Udává jí většinou sytost pigmentu. Nejtmavším místem na těle u morčat je právě hlava, především obličejová část, kde bývá vybarvení z celého těla nejtmavší a pigment nejsytější. Proto se dá předpokládat, že i vybarvení očí v některých případech bude tmavší. Proto poté vzniká plno omylů v určení barev, kdy je morče po těle světlejší než na hlavě a tím pádem se napíše do rodokmenu zbarvení, které odpovídá vybarvení na těle, ale co pigment a vybarvení očí...
  
"Barva očí je daná dle barvy, která se v okolí očí právě nachází", toto uvádí standard. Máme zde velké ALE. U vícebarevných zvířat nejsou povoleny oči modré i přesto, že okolo očí je bílý podklad. Pokud mám tedy morčátko v barvě buff-bílá, kde pro tuto barvu připadají oči ohnivé, musí to tak být bez ohledu na to, že buff se zrovna okolo očí nenachází. U barevných morčat je daná barva očí dle geneticky nejdominantnější barvy na těle morčete. Můžeme mít i genetické odchylky, kdy má morče každé oko v jiné barvě, zde jde ale o genetickou chybu, která je dědičná, tudíž pro nás nestandardní a zvíře by nemělo být do chovu zařazeno.    
Standartní barvy očí:
TMAVOOKÁ
tmavě hnědé (někteří uvádí jednoduše pojem "tmavá")
 
 
modré - Duhovka je tmavě modrá až světle modrá, modré oko připadá standartní pouze pro celobílé morče. V jiných barevných kombinacích je nestandardní. Často se vyskytuje u morčat s kresbou magpie, která pro ČR není zatím také uznaná.
  
 
  
ohnivé - Jde o hnědé oko, které v některých úhlech pohledu přechází v červený odlesk. Na přímém světle se jeví jako hnědé až světle hnědé.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
rubínové - Jde v podstatě o tmavě červené oko s tmavým kroužkem kolem duhovky, který je někdy až do černa.
 
 
ČERVENOOKÁ
červené - Oko musí být jasně červené, jeho barvu ovlivňuje vybarvení pigmentu u zvířete. Kroužek okolo duhovky je též červený.
 
 
 
ZÁKLADNÍ PALETA BAREV
 
NS = nestandardní zbarvení
 
ČERNÁ    Genetický vzorec: aa B- C- E- P-
 - pigmentová, černo-hnědá řada
Jde o nejtmavší zbarvení z celé řady barev, tudíž usilujeme o co nejtmavší a nejsytější odstín. Od kořínku chlupu má být co nejtmavší.
Nežádoucí je: Nahnědlý nebo šedavý odstín, hlavně v partiích, kde má tendenci srst světlat (břicho, mezi nohama, krk). Světlá černá až hnědá u kořínků chlupů.
Barva očí: Tmavě hnědá.
Barva kůže: Černá co nejsystější a nejtmavší, drápky mají být černé rohoviny.
Barevné kombinace: černá-červená, černá-bílá, černá-červená-bílá, černá-buff (NS), černá-buff-bílá (NS), černá-krémová (NS), černá-krémová-bílá (NS)
 
SLATE BLUE      Genetický vzorec: aa B- C- E- prpr
 - pigmentová, černo-hnědá řada
Zbarvení označované jako holubí šeď s namodralým nádechem. Zbarvení je od tmavé a syté šedé barvy po světlejší odstín. Zde je nejdůležitější pigment, který je co nejtmavší. U některých věkem srst tmavne. Lehce zaměnitelná s lilou, pozor na rozdíl v pigmentu a barvě očí.
Nežádoucí je: Dva odstíny barvy - světlé a tmavé pruhy. Málo pigmentu či žádný pigment. Zvíře s pigmentem, ale s červenýma očima.
Barva očí: Rubínová. 
Barva kůže: Tmavá a sytá, drápky mají být černé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelný tmavý pigment.
Barevné kombinace: slate blue-zlatá, slate blue-bílá, slate blue-zlatá-bílá.
ČOKOLÁDOVÁ      Genetický vzorec: aa bb C- E- P-
 - bezpigmentová, černo-hnědá řada
U této barvy je velice důležitý čokoládový, ale tmavý odstín. Čím tmavší čokoládová je, tím lépe.
Nežádoucí je: Velmi světlý až karamelový odstín, hlavně v partiích, kde má tendenci srst světlat (břicho, mezi nohama, krk). Světlá hnědá až písková barva u kořínků chlupů. Rubínové či červené oči.
Barva očí: Tmavě hnědá a nebo ohnivá. 
Barva kůže: Kůže v čokoládovo-růžovém odstínu bez pigmentu, drápky mají být tmavě hnědé až čokoládové rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná světlá až narůžovělá kůže.
Barevné kombinace: čokoládová-bílá, čokoládová-oranžová, čokoládová-oranžová-bílá, čokoládová-buff , čokoládová-buff-bílá, čokoládová-krémová, černá-krémová-bílá.
 
         foto paní Minaříková
 
LILA      Genetický vzorec: aa B- C- E- pp
 - bezpigmentová, černo-hnědá řada
Zbarvení označované jako holubí šeď s namodralým či narůžovělým nádechem. Zbarvení šedé "myší" barvy i v světlejších odstínech. Zjednodušeně jde v podstatě o černé morče s červenýma očima. Červené oči způsobují zesvětlení pigmentu, tudíž je zvířátko čistě bez pigmentu a světle šedé. Může být v tmavším i světlejším odstínu, ale zvíře musí mít vždy odstín pouze jeden. U některých věkem srst tmavne. Lehce zaměnitelná se slate blue či béžovou, pozor!
Nežádoucí je: Dva odstíny barvy - světlé a tmavé pruhy. Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí. Rubínové oči.
Barva očí: Červená, preferují se světlejší červené. 
Barva kůže: Čistě růžová bez náznaku pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná růžová světlá kůže.
Barevné kombinace: lila-zlatá, lila-bílá, lila-zlatá-bílá, lila-šafránová, lila-šafránová-bílá, lila-ice cream, lila-ice cream-bílá.
 
 
 
BÉŽOVÁ      Genetický vzorec: aa bb C- E- pp
 - bezpigmentová, černo-hnědá řada
Jde o zbarvení tmavé béžové barvy s hnědým nádechem. Zjednodušeně jde v podstatě o čokoládové morče s červenýma očima. Červené oči způsobují zesvětlení vybarvení, tudíž je zvířátko čistě bez pigmentu a světle hnědé. Může být v tmavším i světlejším odstínu, ale zvíře musí mít vždy odstín pouze jeden. U některých věkem srst tmavne. Lehce zaměnitelná se slate blue či lilou, pozor!
Nežádoucí je: Dva odstíny barvy - světlé a tmavé pruhy. Tmavá čokoládová barva. Rubínové oči.
Barva očí: Červená, preferují se světlejší červené. 
Barva kůže: Hnědo-růžová bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná růžová až hnědá kůže.
Barevné kombinace: béžová-zlatá, béžová-bílá, béžová-zlatá-bílá, béžová-šafránová, béžová-šafránová-bílá, béžová-ice cream, béžová-ice cream-bílá.
  
foto paní Minaříková 
 
ČERVENÁ      Genetický vzorec: -- B- C- E- P-
 - pigmentová, červeno-žlutá řada
Jde o tmavě kaštanové zbarvení, preferuje se co nejtmavší odstín kaštanově červené. Věkem se barva mění.
Nežádoucí je: Nejčastější chybou je světlá červená a slabý pigment, světlejší barva kůže. 
Barva očí: Tmavě hnědá 
Barva kůže: Černá, co nejsystější a nejtmavší, drápky mají být černé rohoviny.
  
 
 
 
ORANŽOVÁ      Genetický vzorec: -- bb C- ee P-
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Oranžová morčata působí zlatavým odleskem svého kožíšku, jde v podstatě o světle červené zbarvení bez pigmentu.
Nežádoucí je: Nejčastější chybou je moc světlá nebo naopak tmavá barva. 
Barva očí: Tmavě hnědá nebo ohnivá. 
Barva kůže: Růžová až světle zrzavá bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá až světle zrzavá kůže.
   
 
 
foto paní Minaříková
 
ZLATÁ      Genetický vzorec: -- bb C- ee pp
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Jde v podstatě o naprosto totožné zbarvení jako je oranžová, jediným rozdílem je barva očí. 
Nežádoucí je: Nejčastější chybou je moc světlá nebo naopak tmavá barva. Z
latá s rubínovýma očima není uznaná ČR standardem i přesto, že jde o zlatou na slate blue s pigmentem a slate blue-zlatá je přeci standardní...
 
Barva očí: Červená. 
Barva kůže: Růžová až světle zrzavá bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá až světle zrzavá kůže.
 
 
BUFF      Genetický vzorec: -- bb cdcd ee P-
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Jde o tmavou okrově žlutavou barvu. Odstín má být po celém těle stejně tmavý. 
Nežádoucí je: Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí. Velmi světlý pískový až krémový odstín v partiích, kde má tendenci srst světlat (břicho, mezi nohama, krk). Světlá písková až krémová barva u kořínků chlupů.
Barva očí: Tmavě hnědá, ohnivá. 
Barva kůže: Růžová až písková bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá až světle žlutavá kůže.
 
 
 
ŠAFRÁNOVÁ      Genetický vzorec: -- bb cdcd ee pp
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Jde v podstatě o naprosto totožné zbarvení jako je buff, jediným rozdílem je barva očí. 
Nežádoucí je: Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí. Velmi světlý pískový až krémový odstín v partiích, kde má tendenci srst světlat (břicho, mezi nohama, krk). Světlá písková až krémová barva u kořínků chlupů.
Barva očí: Červená. 
Barva kůže: Růžová až písková bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá až světle žlutavá kůže.
  
 
KRÉMOVÁ      Genetický vzorec: -- bb cdcr (cdca) ee P-
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Jde o světle krémovou barvu s pískovým nádechem, uznávají se spíše světlejší odstíny. 
Nežádoucí je: Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí. Světlá až bělavá srst u kořínků chlupů. Moc tmavé vybarvení do žluta.
Barva očí: Tmavě hnědá, ohnivá. 
Barva kůže: Růžová bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá kůže.
 
 
 
ICE CREAM      Genetický vzorec: -- bb cdcr (cdca) ee pp
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Jde v podstatě o naprosto totožné zbarvení jako je krémová, jediným rozdílem je barva očí. 
Nežádoucí je: Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí. Světlá až bělavá srst u kořínků chlupů. Moc tmavé vybarvení do žluta.
Barva očí: Červená, preferují se světlejší červené.  
Barva kůže: Růžová bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá kůže.
 
 
 
BÍLÁ      Genetický vzorec: tmavooká -- bb crca ee P- ; modrooká -- bb crcr ee P- ; rubínooká -- bb crcr (crca) ee pr- červenooká -- bb caca ee pp
 - bezpigmentová, červeno-žlutá řada
Čistě bílé zbarvení bez jakéhokoli jiného barevného nádechu. 
Nežádoucí je: Pigment a částečný pigment např. na uších či kolem očí.
Barva očí: Tmavě hnědá, rubínová, modrá a červená.  
Barva kůže: Růžová bez náznaku černého pigmentu, tmavých skrvn či teček, drápky mají být světlé rohoviny. Uši, nohy a kolem očí je jasně viditelná narůžovělá kůže.
bílá červenooká
 
bílá tmavooká
 BARVY AGUTI A ARGENTE
Barvy aguti a argente jsou charakteristické specifickým vybarvením chlupu, způsobuje jeho dělení do tří barevných odstínů - u kořenu chlupu se nalézá základní, spodní barva, uprostřed krycí barva a u konečku chlupu opět tmavá spodní barva. Nalézá se po celém těle a tvoří tzv. ticking, který je viditelný kolem očí a způsobuje "břišní" pruh. V těchto částech jde jasně vidět barva krycí, jelikož zde nemáme již u konečků chlupů opět spodní barvu, proto je bříško a okolí očí kontrastní s barvou na těle.     
  
 
 
 
Rozdíl mezi aguti a argente je pouze v barvě očí. Aguti je charakteristická veškerými tmavookými barvami a rozdělujeme jí stejně jako "non aguti" barvy na černou a hnědou řadu. Argente je charakteristická červenookými barvami a řadíme sem i rubínookou slate blue, rozdělení je stejné. Obě doprovází krycí barvy na červeno-žluté řadě.
 
Charakteristické jsou tím, že jsou schopné se skrytě táhnout několik generací a projeví se nečekaně ve vrhu, kde se narodí po "non aguti" rodičích aguti mláďata.